Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on gru 27, 2021 in Remonty i budowa |

Jak zbudować drewniany taras na patio

Budowa drewnianego tarasu na patio – jak się za to zabrać?

Drewniany taras to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy cenią sobie wygodne spędzanie czasu na zewnątrz. Patio z tarasem to miejsce, gdzie można wypić poranną kawę, poczytać książkę, coś upiec na grillu czy zorganizować przyjęcie dla przyjaciół. Jak jednak zabrać się za budowę takiego tarasu? Poniżej kilka porad.

  1. Przygotowanie miejsca pod taras

Przed rozpoczęciem budowy tarasu, należy przygotować miejsce, w którym zostanie on zbudowany. Trzeba dokładnie przemyśleć, gdzie ma on stanąć, jakie ma mieć wymiary i jak ma być ułożony. Warto zwrócić także uwagę na fakt, że taras powinien być zbudowany na równym i stabilnym podłożu. Jeśli teren, na którym ma stanąć taras, jest nierówny, należy zastosować kostkę brukową lub wyrównać go ziemią lub żwirem.

  1. Dobór drewna

W przypadku budowy drewnianego tarasu bardzo ważne jest dobór odpowiedniego drewna. Najlepiej, jeśli wybierzemy twardą i odporną na warunki atmosferyczne odmianę drewna. Dobrym wyborem jest na przykład sosna lub dąb. Drewno powinno być także odpowiednio suszone i impregnowane, aby nie uległo zgniciu ani uszkodzeniu przez grzyby i insekty.

  1. Konstrukcja tarasu

Podczas budowy konstrukcji tarasu trzeba pamiętać o kilku ważnych elementach. Przede wszystkim trzeba prawidłowo rozprowadzić ciężar tarasu, aby nie doszło do uszkodzenia podłoża. Na konstrukcję składają się słupy, belki nośne i kołki. W przypadku tarasów drewnianych są one z reguły mocowane na kołkach wbijanych w ziemię lub na specjalnych podpórkach.

  1. Układanie desek

Układanie desek to już ostatni etap budowy tarasu. Przed przystąpieniem do tego zadania trzeba dokładnie zmierzyć, ile desek będziemy potrzebować, aby zakryć całą powierzchnię. Najlepiej wykorzystać specjalne klamry mocujące, które umożliwiają łatwe i trwałe zamocowanie desek. Po zamocowaniu wszystkich desek warto jeszcze potraktować je specjalnym olejem lub impregnatem, aby zabezpieczyć drewno przed deszczem, słońcem i grzybami.

Podsumowanie

Budowa drewnianego tarasu na patio to zadanie wymagające planowania, precyzji i odpowiedniej wiedzy. Bez wątpienia jednak warto się na to zdecydować. Takie miejsce na pewno będzie służyło nam przez wiele lat, a spędzanie wakacji w otoczeniu pięknego drewna to naprawdę niezapomniane doświadczenie.