Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lut 28, 2021 in Remonty i budowa |

Najlepsze techniki układania płytek ceramicznych w łazience

Wybór odpowiednich technik układania płytek ceramicznych w łazience jest jednym z kluczowych elementów podczas remontu tego pomieszczenia. Poprawne zastosowanie technik może przyczynić się do uzyskania idealnego wykończenia, które przetrwa wiele lat. W tym artykule przedstawimy najlepsze techniki układania płytek ceramicznych w łazience.

 1. Podłoże musi być idealne – przygotowanie do układania płytek
  Przygotowanie podłoża jest jednym z najważniejszych kroków podczas układania płytek ceramicznych w łazience. Podłoże musi być równomierne, stabilne i suche. Jeśli podłoże jest nierówne, należy je wyrównać, aby płytki były ułożone równomiernie. Jeśli podłoże jest mokre, trzeba odczekać, aż wyschnie. Przed rozpoczęciem układania płytek ceramicznych, sprawdź czy wszystko jest suchę.

 2. Stosowanie kleju
  Klej na płytkach ceramicznych jest kluczowym elementem do uzyskania idealnego wykończenia łazienki. Aby zminimalizować ryzyko, że klej wyschnie przed umieszczeniem płytki, najlepiej rozprowadzać klej w małych partiach. Zawsze stosuj tylko tyle kleju, ile będziesz w stanie ułożyć w ciągu kilku minut.

 • wybierz odpowiedni klej – powszechnie stosowane są kleje na bazie cementu lub kleje akrylowe
 • ważne jest, aby dokładnie przestrzegać instrukcji producenta dotyczących ilości kleju na płytkach.
 1. Minimalizowanie przerw między płytkami
  Minimalizowanie przerw między płytkami jest kluczowym elementem, aby zapewnić prawidłowe ułożenie płytek ceramicznych w łazience. Zwykle stosuje się spoinę 2-3 mm, ale czasami może być konieczne zastosowanie mniejszej szpachli – wszystko zależy od wymiarów płytek oraz projektu łazienki.
 • umiarkowana ilość kleju jest kluczowa, dzięki temu unikniemy potrzeby wypełnienia dużych przerw między płytkami
 • warto kupić specjalną szpachlę, która ułatwi ułożenie płytek ceramicznych bez nadmiernych przerw – będzie to optymalne rozwiązanie, jeśli minimalistyczny styl jest naszym celem
 1. Układanie płytek ceramicznych z użyciem poziomicy laserowej
  Układanie płytek ceramicznych z użyciem poziomicy laserowej to jedna z najlepszych technik, które pozwalają na uzyskanie idealnie równych linii. W przypadku łazienki, idealnym do zastosowania jest poziomica laserowa, ponieważ ujawnia wszelkie nierówności.
 • Technika ta pozwala na uzyskanie perfekcyjnego wykończenia podczas układania płytek ceramicznych w łazience – dzięki temu unikamy efektu krzywej linii w trakcie układania płytek
 • poziomica laserowa pomoże nam uzyskać perfekcyjne osadzenie płytek ceramicznych, zwłaszcza wokół rogów i narożników
 1. Suszenie, czyszczenie i impregnacja
  Suszenie, czyszczenie i impregnacja są krokami niezbędnymi do utrzymania ładnego i trwałego efektu po ułożeniu płytek ceramicznych w łazience. Po ułożeniu płytek ceramicznych, zaleca się odczekanie 24 godzin przed przystąpieniem do układania fug.
 • Po ułożeniu fug, należy odczekać około 24 godzin, a następnie dokładnie umyć płytki i fugi
 • dezynfekcja całej powierzchni jest ważnym elementem, który pomaga zachować wymagany standard higieny w łazience
 • impregnowanie płytek ceramicznych jest równie ważne, ponieważ zapobiega przed osadzaniem się plam i zapobiega przedostawaniu się wilgoci do fug

Podsumowując, wystarczy wybrać odpowiednią technikę układania płytek ceramicznych, stosować się do instrukcji producenta, aby uzyskać piękne, trwałe, a przede wszystkim estetyczne wykończenie. Staranne stosowanie opisanych powyżej technik układania płytek ceramicznych w łazience pozwoli nam uniknąć problemów związanych z ich eksploatacją. To rozwiązanie, które sprawdzi się niemal w każdym, nawet wymagającym projekcie.