Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on wrz 20, 2021 in Remonty i budowa |

Jak ocieplić poddasze: najlepsze materiały i techniki

Zapomniane i niezagospodarowane poddasza to problem wielu domów, zarówno starych jak i nowoczesnych. O ile niebawem zaczyna się sezon grzewczy, o tyle warto pomyśleć o ociepleniu poddasza, które przyczyni się do zmniejszenia kosztów ogrzewania w chłodne miesiące, ale także do komfortu mieszkańców domu. W artykule opiszemy najlepsze materiały i techniki, jakie wykorzystuje się do ocieplania poddaszy.

  1. Przegląd dostępnych materiałów izolacyjnych

W ofercie rynkowej można znaleźć wiele różnych materiałów izolacyjnych, które podobno spełniają swoje zadanie. Wśród najpopularniejszych są:

  • pianki poliuretanowe,
  • wełna mineralna,
  • styropian ekstrudowany,
  • wełna drzewna,
  • granulat celulozowy,
  • wełna szklana,
  • siatki i juty.
  1. Najlepsze materiały izolacyjne

Wszystkie z wyżej wymienionych materiałów mają swoje plusy i minusy. Optymalny wybór będzie zależał od rodzaju i wieku budynku, rodzaju dachu oraz od preferencji właściciela. Wełna mineralna w płytach lub rolkach jest najczęściej wykorzystywanym materiałem, ze względu na stosunkowo niską cenę i łatwość montażu. Pianki poliuretanowe mają bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, ale z kolei są kosztowne i wymagają specjalisty do ich aplikacji. Wełna drzewna z kolei jest ekologiczną alternatywą dla wełny mineralnej, ale trudniej jest ją zdobyć.

  1. Najlepsze techniki montażowe

Zasada ogólna montażu poddasza to zabezpieczenie przed przedostawaniem się wilgoci i ewentualnym przesiąkaniem do pomieszczeń. Dlatego wymagane są dodatkowe warstwy, takie jak folie paroizolacyjne, izolacje przeciwwodne oraz specjalne warstwy ochronne przed wiatrem. W zależności od rodzaju i grubości izolacji oraz od konstrukcji dachu należy wybrać odpowiednią technikę montażową – wyrównanie powierzchni, montaż na belkach, czy aplikacja w wypełnienie przestrzeni między stropem a łatami.

  1. Możliwość zastosowania ekologicznych materiałów

W ostatnim czasie coraz więcej osób kieruje swą uwagę na materiały przyjazne dla środowiska! Coraz częściej wykorzystywane są ekologiczne materiały izolacyjne oparte na trawie, mączce ryżowej i ziarnach z kukurydzy. Ekonomiczne rozwiązanie można uzyskać w przypadku tak zwanych izolacji fazowych, w których termoizolację wykonuje zwyczajny gaz lub eutektyki. Produkt ten może przechowywać energię cieplną, która jest uwalnianą w temperaturze poniżej zera.

  1. Podsumowanie

Wybór odpowiednich materiałów izolacyjnych i metod montażowych wpłynie na efektywność ocieplenia poddasza. Dlatego warto zwrócić uwagę na najważniejsze kwestie – koszty materiału, rodzaj izolacji, technikę montażu, a także zastanowić się nad ekologicznymi odpowiednikami. Warto także pamiętać, że koszt wybranego rozwiązania to jedna strona medalu, a drugą są oszczędności, które zostaną osiągnięte podczas zimowych miesięcy.