Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on cze 1, 2018 in Remonty i budowa |

Zaparowane okna dachowe. Problem z wentylacją. Parujące okna dachowe

Zaparowane okna dachowe to zjawisko występujące w pomieszczeniach źle wentylowanych. Stosowana w dzisiejszych czasach technologia produkcji okien, gwarantuje ich szczelność, ale i uniemożliwia odprowadzanie nadmiaru wilgoci w pomieszczeniu. Kupując okna dachowe trzeba zadbać o odpowiednie klimatyzowanie pomieszczeń, stosuje się zazwyczaj wentylację grawitacyjną.

Zaparowane okna dachowe

W okresie jesienno zimowym, wzrasta poziom wilgotności w pomieszczeniach, która powinna wynosić około 50%. Wietrzenie pomieszczeń to oczywiście niepotrzebna utrata ciepła, dlatego warto zadbać poza sezonem o usprawnienie systemu wentylacyjnego. Może wystarczy przeczyścić kanały wentylacyjne. Dobrze też nie zamykać szczelnie wszystkich pomieszczeń w domu, pozwalając na swobodny przepływ powietrza. Łatwo zauważyć, że para w największej ilości występuje rano, w sypialni, której drzwi zamykamy.

parujące okna dachowe

Firmy produkujące okna dachowe polecają umieszczenie pod oknem kaloryfera, który osuszy zaparowane szyby. Nie zawsze jednak pasuje nam kaloryfer w tym miejscu.
Jeśli parujące okna dachowe to duży problem, najlepiej zainstalować wentylacje mechaniczną, która jest skuteczniejsza od grawitacyjnej.
Są oczywiście inne sposoby wentylowania pomieszczeń, ale czy oprócz wysokich kosztów instalacji, są naprawdę potrzebne? Jeśli nie pomagają tradycyjne sposoby, to warto się zastanowić i poradzić fachowców. Samodzielnie takich przeróbek nie dokonamy.