Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on gru 19, 2021 in Remonty i budowa |

Krok po kroku: Jak zbudować kompostownik na tarasie

Budowa kompostownika na tarasie może być świetnym wyborem dla osób, które chcą zachować zrównoważony styl życia i chcą przetwarzać odpady organiczne w swoim domu. Poza tym, samodzielna budowa kompostownika na tarasie jest bardzo prosta i nie wymaga dużo wysiłku ani specjalistycznych umiejętności. W poniższym artykule przedstawimy krok po kroku, jak zbudować kompostownik na tarasie.

  1. Planowanie i przygotowania

Przed rozpoczęciem budowy kompostownika warto dobrze przemyśleć jego lokalizację na tarasie. Wybierz miejsce, które będzie dobrze nasłonecznione i łatwo dostępne. Następnie, skompletuj potrzebne narzędzia i materiały, takie jak: wiertarka, wkrętarka, deski, płyty osb, płyty betonowe, siatka.

  1. Budowa dna i ścian bocznych

Pierwszym krokiem jest budowa dna kompostownika. W tym celu należy ułożyć płyty betonowe w wybranej lokalizacji i nakładać na nie szereg płytek osb. Następnie należy stanąć na tej platformie i umieścić deski, które będą stanowić ściany boczne. Do mocowania desek można użyć wkrętów.

  1. Budowa przedniej i tylnej ściany

Po zbudowaniu ścian bocznych należy zbudować przednią i tylną ścianę. W tym celu należy wyciąć otwory dla drzwi, które umożliwią wypełnienie kompostownika. Drzwi można zrobić ze starych desek, korzystając z wkrętów lub łącząc je za pomocą sznurka.

  1. Montaż siatki

Kolejnym krokiem jest montaż siatki na dna i w ścianach bocznych. Siatka pozwoli na odpływ nadmiaru wody z kompostownika i zapewni wystarczającą wentylację. Można użyć zwykłej siatki ogrodowej lub specjalistycznej siatki do kompostowania.

  1. Ustawienie kompostownika na tarasie

Po skończeniu budowy należy ustawiać kompostownik na wybranej lokalizacji na tarasie i zapełnić go odpadami organicznymi. Wskazane jest, aby dodać trochę suchych liści lub kopru, aby pomóc w procesie fermentacji.

Podsumowanie

Zbudowanie kompostera na tarasie jest łatwo, a w procesie kompostowania odpadów organicznych można każdego dnia przyczynić się do zachowania czystości w naszym otoczeniu i prowadzenia zrównoważonego stylu życia. Postępując zgodnie z powyższymi krokami, możesz stworzyć swoją mini farmę w swoim domu i przyczynić się do zrównoważonego stylu życia.