Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on gru 18, 2021 in Remonty i budowa |

Jak zbudować własną kompostownię w ogrodzie

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób interesuje się ekologią i ochroną środowiska. Jednym z najprostszych i najbardziej efektywnych sposobów na zachowanie ziemi w lepszym stanie jest kompostowanie. Dzięki niemu, z odpadów organicznych możemy w prosty sposób uzyskać wartościową nawóz do naszych roślin. W poniższym artykule przedstawimy, jak samodzielnie zbudować kompostownię w ogrodzie.

  1. Lokalizacja i rozmiar kompostowni

Pierwszym krokiem do budowania własnej kompostowni jest wybór odpowiedniej lokalizacji. Najlepiej, jeśli będzie to miejsce zacienione, ale równocześnie dobrze nasłonecznione. W ten sposób zapewnimy optymalne warunki dla procesu kompostowania. Kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniego rozmiaru. W przypadku mniejszych ogrodów wystarczy kompostownia o pojemności około 500 litrów. Jeśli jednak mamy większy ogród, warto postawić na kompostownię o pojemności 1 000 lub nawet 2 000 litrów.

  1. Materiały potrzebne do budowy

Do stworzenia kompostowni potrzebujemy kilku materiałów. Do jej budowy wykorzystać możemy na przykład palety lub deski, które połączymy ze sobą w kształcie kwadratu lub prostokąta, a następnie przykręcimy do siebie. Ważne, żeby materiały, z których będziemy budować kompostownię, były naturalne i nie zawierały szkodliwych substancji. W sklepach budowlanych można również znaleźć gotowe kompostownie, które wystarczy tylko odpowiednio ułożyć i przymocować.

  1. Proces kompostowania – jakie odpady można wrzucać do kompostowni

Do kompostowni można wrzucać wiele różnych odpadów organicznych, takich jak:

  • resztki warzyw i owoców
  • skoszoną trawę
  • liście
  • gałęzie i krzewy
  • ścięte kwiaty i rośliny
  • fusy z kawy lub herbaty
  • skorupki jajek
  • papier toaletowy lub serwetki
  • trociny i wióry drewniane
  1. Proces kompostowania – co warto wiedzieć

Kompostowanie to nie tylko ekologiczne, ale i proste. Wystarczy tylko kilka zasad, a mamy pewność, że nasza kompostownia będzie funkcjonować prawidłowo. Przede wszystkim, pamiętajmy o tym, że kompostownia powinna być równomiernie nawilżona i z dobrze wymieszanymi odpadami organicznymi. Zbyt suche lub zbyt mokre składniki mogą spowodować zatrzymanie procesu kompostowania. Ważne jest również to, aby w miarę możliwości mieszankę w kompostowni uzupełniać w miarę regularnie, aby proces kompostowania przebiegał w optymalnych warunkach.

  1. Gotowy kompost

Po około 6-12 miesiącach od założenia kompostowni możemy uzyskać wartościowy nawóz, który stanowi zdecydowanie lepszą alternatywę dla artificialnych nawozów. Gotowy kompost powinien być ciemnobrązowy, puszysty i pachnący ziemią. Jest to idealny nawóz dla roślin ogrodowych, warzywnych i kwiatowych. W kompostowni możemy również pozyskać ciecz pozbawioną związków chemicznych, która jest doskonałym środkiem odżywczym dla roślin.

Podsumowując, własna kompostownia to doskonały sposób na zachowanie czystości w przydomowym ogrodzie, a jednocześnie ekologiczne rozwiązanie, które wpłynie na ochronę środowiska. Dzięki prostym zasadom, które przedstawiliśmy, zbudowanie kompostowni jest banalnie proste i warto zapoznać się z tym tematem, aby w prosty sposób mieć dostęp do wartościowego nawozu.