Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on cze 16, 2020 in Ze świata |

Jak dbać o gramofon?

Posiadanie tradycyjnego gramofonu odtwarzającego płyty winylowe jest dla wielu melomanów prawdziwym marzeniem – dziś jak najbardziej możliwym do spełnienia! W sprzedaży dostępne są gramofony o charakterze dekoracyjnym lub użytkowym, w zależności od tego, czy ma on służyć do odtwarzania płyt, czy raczej jako ozdoba domu. Jak należy dbać o taki gramofon? Wiele zależy od tego, do czego ma on być używany.

Użytkowy czy ozdobny?

Kupując prawdziwy gramofon do celów użytkowych, czyli odtwarzania muzyki, należy zatroszczyć się o jego wysoką jakość. Powinien to być sprzęt markowy, ale także dobrze zachowany. Kupując go można liczyć na lepszą cenę, gdy gramofon jest uszkodzony i ma służyć tylko do ozdoby lub do regeneracji. Te dobrej jakości gramofony, odtwarzające dźwięk na wysokim poziomie, będą niestety drogie, i trzeba bardzo o nie dbać, by ich stan się nie pogorszył. Wtedy będą mogły służyć jak najlepiej jeszcze przez wiele lat.

Ozdobne gramofony wystarczy od czasu do czasu przetrzeć z kurzu. Jednak te służące do odtwarzania, powinny być czyszczone specjalnymi narzędziami i specjalnymi płynami, co ma służyć ich konserwacji.

Jak czyścić gramofon i płytę?

Z zewnątrz gramofon wystarczy przecierać bawełnianą ściereczką nasączoną delikatnym środkiem do pielęgnacji mebli lub sprzętów. Wewnątrz mechanizm gramofonu jest jednak dużo bardziej wrażliwy i podatny na kurzenie. Igły gramofonowe brudzą się w czasie użytkowania, czyli odtwarzania płyty, więc im częściej się słucha muzyki na gramofonie, tym częściej trzeba czyścić sprzęt. Ramię należy unieruchomić na wsporniku, nałożyć na szczoteczkę 1-2 krople płynu i delikatnie czyścić szczoteczką igłę od tyłu do przodu wkładki.

Nie wolno dopuścić do zawilgocenia gniazdka wspornika, dlatego tę czynność trzeba przeprowadzać bardzo precyzyjnie. Do mycia płyt winylowych, nie tylko używanych, ale również tych długo przechowywanych w specjalnej kopercie, należy używać specjalnego płynu i ściereczki przeznaczonych do płyt winylowych, i postępować zgodnie z instrukcją na opakowaniu.