Co to jest płyta OSB? Podstawowe informacje
Płyta ogólnobudowlana, która wykazuje się większą wytrzymałością
Płyta OSB to płyta ogólnobudowlana, która stanowi doskonały materiał podkładowy i konstrukcyjny. Znakomicie nadaje się do poszycia dachu, ścian (zwłaszcza, jeśli chodzi o ściany szkieletowe, działowe, czy sufit), a także jako suchy podkład pod podłogę. Wykorzystuje się ją także do zabudowy łazienki, kuchni oraz przedpokoju, może przydać się również jako materiał na konstrukcję stopni schodów.
Płyta OSB (z angielskiego Oriented Strand Board) to płyta wiórowa, która składa się ze sprasowanych w wysokiej temperaturze, poddanych wysokiemu ciśnieniu, wielkich drzewnych wiórów (głównie sosnowych lub świerkowych). Płatki drewna (mające około 10-14 centymetrów długości oraz 0,6 milimetra grubości) zespolone są ze sobą za pomocą żywicy melaminowo-uretanowej ze zminimalizowaną zawartością formaldehydu.
Budowa płyty OSB i jej wymiary
Każda płyta OSB jest złożona z trzech warstw – dwie zewnętrzne posiadają wióry, które ułożone są w sposób równoległy do dłuższej krawędzi płyty, natomiast w warstwie wewnętrznej, wióry leżą do niej prostopadle. Sprawia to, że płyta OSB jest znacznie sztywniejsza i mocniejsza wzdłuż głównej osi. Płyta posiada lekko porowatą powierzchnię o prostych, lub frezowanych na pióro krawędziach, a także wpust.
Najpopularniejszą na rynku płytą OSB jest płyta o powierzchni 3,125 metra kwadratowego, czyli posiadająca wymiary 125 x 250 centymetrów. Waga takiej płyty nie przekracza więc 700 kilogramów na metr sześcienny. Występują także płyty OSB o grubości między 6 a 30 centymetrów, szerokości od 125 do 207 centymetrów, a długości od 244 do 280 centymetrów.
Montaż płyty OSB
Płyty OSB są niezwykle proste w montażu. Wystarczy przeciąć je piłą elektryczną, a zamocować spiralnymi gwoździami, lub wkrętami do drewna, które można umieścić nie bliżej niż w odległości 1 centymetra od krawędzi płyty. Układając płytę na równej wylewce można przykleić ją klejem montażowym do drewna.
Najnowsze komentarze