Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on mar 13, 2022 in Remonty i budowa |

Najlepsze metody odnowy starych drewnianych drzwi

Stare drewniane drzwi to nierzadko piękny i wartościowy element aranżacyjny naszych domów. Jednak po wielu latach użytkowania, pod wpływem czynników atmosferycznych, wilgoci, a także uszkodzeń mechanicznych, drewno może ulec zniszczeniu. Jeśli jednak zależy nam na odnowieniu drzwi i przywróceniu im dawnej świetności, warto poznać najlepsze metody odnowy starych drewnianych drzwi.

  1. Wstępne przygotowanie drzwi

Przed przystąpieniem do prac odnowy drzwi należy przede wszystkim dokładnie je oczyścić. Należy usunąć wszelkie zabrudzenia, rdzę, stary lakier, farby czy oleje, które mogą zakłócać dobre wchłanianie nowego lakieru oraz wpłynąć na trwałość odnowionych drzwi. Dobrym sposobem na usunięcie starych nawarstwień jest użycie szlifierki lub papieru ściernego.

  1. Osuszenie drewna

Przed nałożeniem nowego lakieru, należy zadbać o odpowiednie osuszenie drewna. Wilgotność drewna nie powinna przekraczać 12%, inaczej może to skutkować wybrzuszeniami, skurczeniami i pęknięciami. Można zastosować suszarki do drewna lub pozostawić drzwi w suchym miejscu na kilka dni, tak by drewno dokładnie wyschło. Alternatywną metodą jest użycie specjalnych środków do uszczelnienia drewna, w których surowcami są wosk, smary i żywice.

  1. Wybór odpowiedniego lakieru

Wybór odpowiedniego lakieru jest niezwykle ważny, jeśli chcemy, żeby odnowione drzwi służyły nam długo i cieszyły oko swoim pięknym wyglądem. Warto zdecydować się na lakier wodny, który jest bardziej odporny na uszkodzenia i bardziej przyjazny dla środowiska. Kolejnym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę, jest kolor i połysk lakieru. W zależności od preferencji, można zdecydować się na matową, półmatową lub błyszczącą powierzchnię.

  1. Metoda malowania

Metoda malowania jest równie ważna, jak wybór lakieru i zapewni trwałość odnowionych drzwi. W zależności od położenia drzwi, można je malować pędzlem lub wałkiem. Pędzle są idealne do malowania brzegów oraz innych trudno dostępnych miejsc, zaś wałki pozwalają na szybkie pokrycie większych powierzchni.

  1. Zabezpieczenie drzwi przed wilgocią

Ostatnim etapem odnowy starych drewnianych drzwi jest zabezpieczenie ich przed wilgocią. W tym celu można zastosować specjalne oleje, woski i smary, które zapobiegają wsiąkaniu wilgoci w drewno. Ważne jest, by wiedzieć, że pod wpływem dziejących się w drewnie procesów budowlanych, jego struktura ulega przemianom (co potocznie nazywamy pracą drewna), dlatego warto zastosować właściwe środki i rytuały zabezpieczające.

Wniosek

Odnawianie starych drewnianych drzwi jest zadaniem wymagającym od nas czasu i zaangażowania, jednak efekt końcowy jest tego warty. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji, nasze drzwi będą mogły cieszyć nas swoim pięknym wyglądem i trwałością przez długie lata. Ważne jest to, aby zwracać uwagę na wszystkie detale podczas odnowy, takie jak wstępne przygotowanie drzwi, odpowiednie osuszenie drewna, wybór lakieru, metoda malowania oraz zabezpieczenia przed wilgocią.