Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on mar 30, 2018 in Remonty i budowa |

Jak montować okna dachowe? Uchylne, na poddasze. Jak zamontować okna dachowe

Kiedy rodzina się powiększa, pora na adaptację powierzchni na poddaszu. Wymaga to wstawienia okien dachowych i to obojętne jak zbudowany jest dach. Może bowiem, mieć duże lub małe nachylenie. Okna, tak czy inaczej, powinny dawać odpowiednią ilość światła, być energooszczędne, dobrze zaizolowane i chroniące przed włamaniami. Jeśli dom znajduje się przy ulicy, to warto także zwrócić uwagę, czy będą chronić przed hałasem, czyli być dźwiękoszczelne.

Warto przed inwestycją dowiedzieć się jak montować okna dachowe.

Montaż bowiem może być na krokwiach, na łatach, lub na wymianach. Nie wiadomo właściwie, który sposób będzie efektywniejszy, bo o ile montaż między krokwiami jest najprostszy, to ogranicza wielkość okien do szerokości między krokwiami, plus 5 cm przerwy po każdej stronie na instalację. Jeśli szerokość między krokwiami jest dużo większa od szerokości okna, potrzebne jest dodanie łat i umieszczenie okna na wzmocnionej w ten sposób konstrukcji. W przypadku, gdy musimy usunąć część krokwi, bo odległość jest zbyt mała, lub szalejemy i dajemy duże okna, potrzebujemy tzw. wstawień, czyli wzmocnienia w miejscu usuniętego elementu krokwi.

Jak zamontować okna dachowe

Najrozsądniej zakupić okna wraz z montażem, uzyskujemy w ten sposób gwarancję i okien i usługi montażu. Zapłacimy też mniejszy podatek VAT. Niemniej warto wiedzieć jak montować okna dachowe.
W tym celu należy odkryć część dachu i wyciąć odpowiedniej wielkości otwór między łatami.
Dokładamy łatę nad i pod ościeżnicą okna, dobrze je poziomując. Do ościeżnicy montujemy kątowniki i umieszczamy ościeżnicę w przygotowanym otworze. Przykręcamy dolne kątowniki i wkładamy okno, w celu dopasowania. Jeśli wszystko pasuje, przykręcamy kątowniki górne. Wyciągamy okno z ościeżnicy i zajmujemy się izolacją, która powinna być w zestawie. Pozostaje nam jeszcze założenie kołnierza uszczelniającego, przykręcenie profili kryjących ościeżnicę i kaptura. Układamy jeszcze wokół okna pokrycie dachowe i już. Jeśli montujesz jakieś nietypowe okno w swoim dachu najpierw dokładnie dowiedz się jak zamontować okna dachowe niestandardowe.