Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on maj 26, 2021 in Remonty i budowa |

Oczyszczanie powietrza w domu: najlepsze rośliny doniczkowe dla zdrowego wnętrza

Oczyszczanie powietrza w domu: najlepsze rośliny doniczkowe dla zdrowego wnętrza

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz częściej mamy do czynienia z zanieczyszczonym powietrzem, bardzo ważne jest zadbanie o to, aby w naszym domu było ono jak najlepszej jakości. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na zainwestowanie w rośliny doniczkowe, które nie tylko pięknie ozdabiają wnętrza, ale również są naturalnymi oczyszczaczami powietrza.

Rośliny doniczkowe od dawna znane są z tego, że redukują poziom szkodliwych związków chemicznych i toksyn w powietrzu. Niektóre z nich są nie tylko piękne wizualnie, ale pozytywnie wpływają na nasze zdrowie, a dodatkowo pomagają w walce z nieprzyjemnymi zapachami.

Które rośliny doniczkowe są najlepsze dla zdrowego wnętrza? Oto lista najskuteczniejszych oczyszczaczy powietrza, które warto mieć w swoim domu.

 1. Palma bambusowa
  Palma bambusowa to jedna z najskuteczniejszych roślin doniczkowych, jeśli chodzi o redukcję toksyn z powietrza. Wytwarza tlen, absorbuje szkodliwe substancje chemiczne i jest naturalnym filtrem powietrza. Dodatkowo palma bambusowa może rosnąć w niewielkim oświetleniu i ma małe wymagania w pielęgnacji.

 2. Fikus Benjamin
  Fikus Benjamin to bardzo dekoracyjna roślina, która efektywnie oczyszcza powietrze z formaldehydu, ksenonu i toluenu. Ponadto, ta roślina ma również prozdrowotne właściwości, ponieważ usuwa z powietrza bakterie i wirusy.

 3. Aloe Vera
  Aloe Vera to roślina, która jest znana z wielu korzyści zdrowotnych, ale ma również pozytywny wpływ na jakość powietrza. Jest ona wyjątkowo skuteczna w usuwaniu z powietrza dwutlenku węgla, benzenu i formaldehydu. Dodatkowo aloe vera posiada właściwości kojące i łagodzące dla skóry.

 4. Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)
  Skrzydłokwiat, czyli popularnie nazywana “żonkilem”, to roślina doniczkowa, która neutralizuje szkodliwe związki i pozytywnie wpływa na wilgotność powietrza. Jest ona skuteczna w usuwaniu z powietrza amoniaku, benzenu, formaldehydu, ksenonu i trichloroetylenu.

 5. Kwiaty z rodziny kaktusów
  Kaktusy to nie tylko ozdobne rośliny, ale także skuteczne oczyszczacze powietrza. Pomagają one w usuwaniu z powietrza szkodliwych związków chemicznych i toksyn, a także pozwalają na obrót tlenu. Ponadto, kaktusy są bardzo łatwe w uprawie i nie wymagają zbyt dużej ilości wody.

Podsumowując, rośliny doniczkowe to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą zadbać o jakość powietrza w swoim domu. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie rośliny są równie skuteczne w redukcji toksyn z powietrza, dlatego warto postawić na te, które zostały wybrane na naszą listę. Ich posiadanie nie tylko wpłynie na poprawę jakości powietrza, ale również na estetykę domu oraz samopoczucie jego mieszkańców.